Wydarzenia edukacyjne 17 czerwca 2016 o godzinie 19:53

W polskich szkołach ma nas czekać „eksplozja nowoczesności”

To, że w kwestii unowocześniania się polskich szkół od lat jest w naszym kraju bardzo źle wie zapewne każdy, ale ogólnie rzecz biorąc niechętnie się o tym mówiło, gdyż na pewno nie jest to temat, który działa na korzyść polityków. Ostatnio jednak dowiedzieliśmy się o „eksplozji nowoczesności”, na którą to mają się szykować wszystkie szkoły publiczne w naszym kraju. Temat został poruszony podczas spotkania Minister Cyfryzacji oraz Minister Edukacji Narodowej w Ząbkach, w małej szkole podstawowej. Przede wszystkim pojawiły się dane związane z informatyzacją polskich szkół, ale także pierwsze konkrety związane z rozwiązaniem tego problemu.

Wolny internet i stare komputery

Ministrowe z obu resortów po pierwsze zaprezentowali dane związane z tym jak wygląda informatyzacja polskich szkół, których jest ponad 300 tysięcy. Po pierwsze okazuje się, że zaledwie około 300m szkół, co stanowi 1% ogółu, posiada łącze internetowe o szybkości przekraczającej przyjęte dzisiaj standardy, a wiec 1000mb/s. Szerokopasmowy, szybki internet to jedno, ale okazuje się, że duża część szkół ma łącza pozwalające w zasadzie tylko na komunikację mailową, wykorzystywane są one przede wszystkim do wysyłania sprawozdań z pracy szkoły. Źle jest także w kwestii komputerów, których średnia wieku w polskich szkołach to 2006-2008 rok. Jak wiadomo technologia bardzo szybko idzie dzisiaj do przodu, a więc takie komputery to po prostu przeżytek. Nie dość, ze komputery są stare, to jeszcze jest ich bardzo mało. Przeciętnie 1 komputer w szkole jest aż na 11 uczniów. Wspólne wysiłki obu ministerstw mają jednak zmienić tę sytuację.

270 milionów złotych unijnych dotacji

Na spotkaniu pojawiły się także dość ważne konkrety związane z są sytuacją. Po pierwsze wiemy już, że Ministerstwo Cyfryzacji zarezerwowało 270 milionów złotych unijnych dotacji na rozwój informatyzacji polskich szkół. 120 milionów ma być z tego przeznaczone na tworzenie infrastruktury internetowej w szkołach, a pozostałe pieniądze na zakup nie tylko komputerów, ale także chociażby elektronicznych tablic oraz innych narzędzi mających pomagać w edukacji. Co więcej, mają być też organizowane szkolenia dla nauczycieli, których celem będzie nauka wykorzystania tych nowoczesnych technologii w procesie kształcenia młodych ludzi.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja