Uniwersytety, politechniki i akademie 30 czerwca 2016 o godzinie 22:06

Polscy naukowcy nie starają się o bycie lepszymi

Już od wielu lat w Polsce pojawiają się różne rozmyślania związane z tym dlaczego na polskich uczelniach, w wielu przypadkach, mamy dzisiaj bardzo niski system edukacji. Najczęściej padającą odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście kryzys demograficzny. Uczelnie tworzą mnóstwo dziwnych kierunków tylko po to, aby zachęcić ludzi do rekrutacji. Mało tego, obniża się wewnętrzne wymagania wychodzą naprzeciw studentom, którzy chcą mieć dyplomy bez zbędnego wkładu pracy własnej. To prawda, ale nie bierze się pod uwagę także tego, że obecni wykładowcy w szkołach wyższych nie mają większych powodów do tego, aby się rozwijać.

Prawie połowa naukowców niczego nie publikuje

Fundacja na rzecz Nauki Polskie, która działa w naszym kraju od naprawdę wielu lat, opublikowała w ostatnim czasie bardzo złe dane związane z tym jak polscy naukowcy są zaangażowani w pracę i poprawianie własnej pozycji. Według badania aż 43% polskich naukowców nie opublikowało absolutnie nic, żadnego naukowego opracowania, przez okres ostatnich 3 lat. Pomimo tej sytuacji prawie wszystkie te osoby dalej uczą na polskich uczelniach, często blokując miejsca młodym naukowcom, dużo bardziej ambitnym. Co ciekawe tylko około 10% polskich naukowców produkuje ponad 50% polskich publikacji narodowych. W tym wypadku jest to jednak norma, z którą spotykamy się w wielu innych krajach naszego regionu. Brak publikacji naukowych tak wielu naukowców stanowi jednak spory problem. Dlaczego tak się dzieje?

Brak odpowiedniej promocji

Kiedyś sytuacja wyglądała lepiej bo to właśnie FNP odpowiadało za udzielanie grantów naukowcom, którzy mają duże zasługi w badaniach. To właśnie FNP zapoczątkowało wprowadzenie grantów, które dzisiaj wypłacane są już z krajowej kasy, a więc fundusz jako taki mógł zakończyć swoją działalność w tym zakresie. Niestety problemem są dalsze nagrody finansowe za duży wkład w odkrycia naukowe w naszym kraju. Podczas ostatniej podwyżki płac dla nauczycieli akademicki zdecydowano się dać pieniądze tym naukowcom, którzy grantów nie posiadają, a więc osobom, które absolutnie nic dla polskiej nauki nie robią. W efekcie osoby już dostające granty nie dostały zachęty do dalszej pracy i błędne koło się zamyka. To nie służy jakości polskiej edukacji.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja