Licea ogólnokształcące i technika 23 maja 2016 o godzinie 02:23

Około 500 osób będzie pisało ponownie maturę z informatyki

Już 13 czerwca 2016 roku ma być pisany egzamin poprawkowy z informatyki. Przystąpić ma do niego prawdopodobnie około 500 osób z całej Polski, które także w tym już roku pisały maturę w standardowym terminie majowym. Co takiego się stało, że egzamin poprawkowy jest już praktycznie za chwilę? Dlaczego dotyczy on tylko i wyłącznie informatyki?

Błędne przygotowanie zadania

W Polsce maturę z informatyki w tym roku zdawało blisko 7 tysięcy osób, co stanowi prawie 2.5% wszystkich maturzystów w naszym kraju. To spory wynik jak na przedmiot nieobowiązkowy i nie ma co się temu dziwić. Przede wszystkim, jak pokazują statystyki, po szkołach informatycznych, czy to zawodowych czy wyższych, zarobki na start są naprawdę bardzo atrakcyjne i niewiele jest takich zawodów, gdzie świeżo po zaczęciu pracy można liczyć na takie pieniądze. Do tego kolejne statystyki pokazują, że ludzie z wykształceniem informatycznym zdecydowanie mają łatwiej jeśli chodzi o szybkie znalezienie pracy.
W tym roku jednak na maturę z informatyki wkradł się pewien błąd, który to został odnaleziony przez maturzystów dopiero po zakończeniu matury. W jednym z zadań, gdzie należało wykonać algorytm, podane były błędne dane. W efekcie przygotowany algorytm kończył swoje działanie o wiele szybciej niż wymagało tego zadanie. CKE wie już o swojej pomyłce i zostało ogłoszone, że za rozwiązanie poprawnie zadania zgodnie z wytycznymi będzie można otrzymać maksymalną ilość punktów. Wielu maturzystów poskarżyło się jednak na to, że przez błędnie przygotowane zadanie stracili mnóstwo czasu mając go mniej na resztę pracy maturalnej.

Chętni mogą się poprawić

W efekcie pojawiła się decyzja o przygotowaniu dodatkowego egzaminu właśnie 13 czerwca, gdzie chętne osoby będą mogły ponownie wykonać tylko tę część, w której znajdowało się wadliwie przygotowane zadanie. Błędy na maturach są niestety niedopuszczalne. W 2013 roku sytuacja była podobna i dlatego mają być kary personalne w CKE. Dodatkowo ma powstać także system uszczelniający, który będzie chronił przed błędami w przyszłości.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja