Wydarzenia edukacyjne 2 lipca 2016 o godzinie 10:39

Ile będzie nas kosztować wielka reforma systemu edukacji?

Wielka reforma edukacyjna ma zacząć się w zasadzie już za chwilę, gdyż od roku 2017. O zmianach zapewne wie już większość osób, ale dla krótkiego przypomnienia to tak naprawdę mamy wrócić do starego systemu, czyli 8 lat szkoły podstawowej, 4 lata liceum lub 5 lat szkoły technicznej, bądź szkoły branżowej, która ma być nowością. Niby nic wielkiego, ale zmiana jest poważna. Ministerstwo zapowiada, że tak wielka reforma ma nas nic nie kosztować, ale czy jednak faktycznie tak jest? Teoretycznie długość edukacji po reformie się nie zmieni, ale w praktyce MEN będzie finansować edukację nie przez 12 lat, jak do tej pory, a przez lat 13. Związane jest to z opcją posłania dziecka w wieku 6 lat do szkoły. Na ten cel MEN musi dawać szkołom subwencje i dlatego już samo to powoduje, że rocznie z kasy będzie trzeba wyciągnąć dodatkowe 1.5 miliarda złotych. To jednak nie koniec.

Podstawy programowe i systemy szkoleń

Choć sama forma tej reformy nie wymaga pełnych zmian systemu edukacji, to jednak doświadczenie z poprzedniej reformy jednoznacznie mówi nam, że pewne zmiany będą jednak potrzebne. Poprzednio na nowe podstawy programowe wydano ponad 50 milionów złotych i może nie jest to bardzo dużo, ale zmiana systemu to także konieczność prowadzenia szkoleń dla nauczycieli. Już wiemy, że na ten cel ma być przeznaczone ponad miliard złotych, a więc już mamy ponad 2.5 miliarda złotych tylko w pierwszym roku istnienia nowego systemu edukacji.

Restrukturyzacja i podręczniki

Zdecydowanie najwięcej pieniędzy może pochłonąć sama restrukturyzacja obiektów szkolnych w całej Polsce. Na przykładzie reformy z przed 20 lat wiemy, że gminy do dzisiaj wydały ponad 130 miliardów złotych właśnie na dostosowanie budynków, a w przypadku tej reformy pewne zmiany na pewno także będą potrzebne. Kolejne sprawy to zupełnie nowe egzaminy maturalne, które są już zapowiadane. Na pewno zmieni się część podręczników, a więc będą potrzebne także nowe pomoce dla samych nauczycieli. Mamy projekt informatyzacji szkół oraz zwiększania kompetencji nauczycieli. Czy naprawdę nasz budżet stać na to wszystko, biorąc pod uwagę, że reforma edukacji to nie jedyna wielka zmiana, jaka ma dzisiaj miejsce w Polsce?

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja