Wydarzenia edukacyjne 4 maja 2016 o godzinie 22:15

Fundacja Przyjazna Szkoła nie będzie już w Krajowym Rejestrze Sądowym

Organizacja Pożytku Publicznego o nazwie Przyjazna Szkoła jest fundacją, która aktywnie działa w Polsce już od dobrych 15 lat. Jest to w zasadzie jedyna tak potężna jednostka, która działa na rzecz szkół w naszym kraju. Idea powstania tej fundacji była bardzo prosta. Szkoły potrzebują pieniędzy na rozwój, ale prawnie nie wolno im tworzyć własnych fundacji i zbierać 1% z podatków. Z tego powodu powstała fundacja, która robiła to na rzecz szkół, ale była oddzielną jednostką. Zasady współpracy także były proste. Dana szkoła chętna na pomoc finansową musiała złożyć do fundacji stosowny projekt na co potrzebne są pieniądze. Osoba oddająca podatek na rzecz fundacji obok numeru KRS fundacji dopisywała także konkretny cel, a więc szkołę dla której pieniądze mają być przeznaczone. Okazuje się jednak, że wszystko to pięknie działało tylko w teorii.

Niekończące się skargi na Przyjazną Szkołę

Już od lat szkoły skarżyły się bowiem na działalność fundacji, która albo wypłacała pieniądze w niewielkiej części albo też w ogóle nie chciała ich oddawać szkołą. Pieniądze były niemałe, rekordzistą była jedna ze szkół, która zebrała ponad 70 tysięcy złotych w ten sposób, ale nigdy tych pieniędzy nie zobaczyła. Średnio szkoły w ramach fundacji powinny otrzymywać po kilka tysięcy złotych. Łącznie fundacja przez 15 lat działalności zdążyła zebrać ponad 37 milionów złotych i zdecydowana większość tych pieniędzy nigdy nie trafiła do szkół. Dyrektorzy szkół skarżyli się, że często kontakt z fundacją zwyczajnie się urywał albo też fundacja zasłaniała się problemami finansowymi.

Pieniądze trzeba zawrócić

W związku z całą tą sytuacją Ministerstwo Pracy skierowało wniosek o wykreślenie fundacji z KRS, aby ta zaprzestała swoją niezbyt uczciwą, jak się okazuje, działalność. Reakcja fundacji na to wydarzenie była naprawdę zaskakująca. Nie dość, że fundacja zapowiedziała iż nie przekaże szkołom pieniędzy zebranych w tym roku z podatków to jeszcze zażądała od wielu szkół zwroty pieniędzy, które zostały wypłacone.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja