Wydarzenia edukacyjne 10 maja 2016 o godzinie 02:38

Dzielenie dzieci na pełnosprawne i niepełnosprawne – czy będzie to faktem?

Ogromne oburzenie wywołały jakiś czas temu słowa wypowiedziane przez wiceminister edukacji Teresę Wargocką podczas konferencji związanej z edukacją. Spotkanie miało miejsce w Krakowie i jednym z ważniejszych problemów byli uczniowie niepełnosprawni. Obecnie mamy oczywiście wiele szkół specjalnych przeznaczonych właśnie dla takich dzieci, ale w świetle prawa nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie dziecko uczyło się także w szkole dla pełnosprawnych. Zapewnia to nie tylko Konstytucja, ale także i konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, która to przez Polskę była podpisana w roku 2012. Dzięki temu to rodzić ma prawo wybrać czy dziecko pośle do szkoły specjalnej czy jednak do szkoły tradycyjnej, a dyrektor takiej placówki musi zapewnić takiemu dziecku odpowiednie warunki.

Brak przygotowania nauczycieli

Wargocka uważa jednak, że przepisy to jedno, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim jeśli w klasie znajduje się jakieś dziecko niepełnosprawne to najczęściej nauczyciel i tak nie ma odpowiednich kompetencji do tego, aby takiego młodego człowieka uczyć. Teoretycznie szkoła dostaje na taką osobę o wiele większe pieniądze, ale ponoć w praktyce pieniądze te są nieodpowiednio wydawane, przez co nie służą rozwojowi takiego młodego człowieka. W efekcie wiceminister zaproponowała bardzo kontrowersyjne rozwiązanie. Chce ona bowiem, aby po prostu w szkołach dla osób pełnosprawnych, gdzie będą też dzieci niepełnosprawne, pojawiały się specjalne klasy dla nich przeznaczone. To zapoczątkowało ogromną falę krytyki.

Będzie można spotykać się na korytarzach

Wargocka uważa, że ponieważ system nie działa tak jak trzeba to należy go usprawniać, a póki co zastosować rozwiązanie przejściowe, czyli dzielić dzieci na niepełnosprawne oraz sprawne. Wiceminister uważa, że dzieci i tak będą się integrować podczas zajęć WF-u czy na korytarzach w czasie przerw. Na szczęście jest to jednak tylko propozycja i trzeba liczyć na to, że do niczego takiego nie dojdzie.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja