Szkoły gimnazjalne,Szkoły podstawowe 10 maja 2016 o godzinie 02:38

Darmowe podręczniki nadal będą dostępne

Minister Edukacji Anna Zalewska na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami oficjalnie zdementowała krążące od pewnego czasu informacje o tym, że rząd planuje całkowicie wycofać darmowe podręczniki. Przypomnijmy może, że od 1 września 2014 roku dzieci chodzące do szkół podstawowych klas 1 do 3 mogą korzystać z podręcznika Nasz Elementarz. Jest to podręcznik rządowy, który w całości dotowany jest z budżetu państwa. Zgodnie z przepisami szkoła nie musi przyjmować tego podręcznika. Jeśli dyrektor postanowi wybrać inną książkę to będzie on zobowiązany jednak sfinansować jej zakup z budżetu szkoły, a więc praktycznie wszystkie szkoły w naszym kraju korzystają z darmowego elementarza. Ostatnio pojawiły się informacje, że Ministerstwo Edukacji zamierza wycofać te książki, ale okazuje się, że jednak tak nie będzie.

Trzy podręczniki do wyboru

Anna Zalewska poinformowała, że w myśl nowej ustawy każda szkoła będzie mogła wybierać spośród 3 różnych podręczników dla pierwszych roczników szkoły podstawowej, ale pośród nich nadal będzie podręcznik rządowy. Ma to być pewnego rodzaju alternatywa. Ministerstwo nie jest zadowolone z tego, ze szkoły zostały praktycznie zmuszone do korzystania z jednej tylko książki. Na razie jednak nie wiadomo na jakiej zasadzie będą wybierane te książki, oczywiście oprócz podręcznika rządowego. Bardzo możliwe, że byłoby to w formie zwykłego przetargu. Zalewska poinformowała jednak, że szczegóły związane z ustawą zostaną przedstawione w czerwcu tego roku.

„Nie można marnować pieniędzy publicznych”

Dlaczego rządowy podręcznik, przez który przelała się tak duża fala krytyki, ma zostać jednak utrzymany w nowym rozporządzeniu ministerstwa? Anna Zalewska jest bowiem przeciwna marnowaniu publicznych pieniędzy. Jak podkreśliła rządowy podręcznik kosztował budżet około 60 milionów złotych i nie można tych pieniędzy tak po prostu wyrzucić do kosza. Skoro podręcznik został zaprojektowany, napisany i wydrukowany to należy utrzymać go na rynku tak długo, jak długo będzie on dobrze spełniał swoją rolę.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja