Licea ogólnokształcące i technika 26 czerwca 2016 o godzinie 13:44

Czy powstaną sześcioletnie licea?

Prawo i Sprawiedliwość, razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej, mają ogromną ochotę wprowadzić rewolucję w kwestii systemu edukacji w Polsce. Ostatnio nawet sam prezydent Andrzej Duda informował, że jego zdaniem gimnazjum powinno być albo zlikwidowane albo też wydłużone. Plany likwidacji gimnazjów na jakiś czas ucichły, ale im bliżej zapowiadanej już dawno konferencji, na której mają być podane informacje o wszystkich planach, tym więcej spekulacji związanych z tym jak miałby wyglądać system edukacji. Ostatnio pojawiła się informacja, że liceum mogłoby trwać nawet przez 6 lat.

Krótka podstawówka oraz gimnazjum

O wprowadzeniu systemu 6 lat szkoły średniej poinformowała media bardzo zaufana współpracowniczka biura Prawa i Sprawiedliwości. Według nieoficjalnych informacji szkoła podstawowa miałaby trwać 3 lata, później gimnazjum kolejne 3, a następnie uczniowie poszliby do sześcioletniego liceum bądź aż 7-dmio letniego techniku. Łącznie edukacja byłaby tak samo długa jak obecnie, a wiec 12 lat, chyba że ktoś pójdzie do technikum to rok dłużej. Są też plany, aby zlikwidować gimnazjum. Wtedy uczeń pozostawałbym w szkole podstawowej do 12 roku życia, a później przechodził do liceum bądź też technikum. Są to tylko spekulacje, ale biorąc pod uwagę to jak dalekosiężne plany miało PiS to naprawdę można się spodziewać wszystkiego.

Blokada informacyjna

Póki co możemy sobie jednak tak naprawdę tylko spekulować. W związku z prowadzonymi pracami nad ustawą została wprowadzona pełna blokada informacyjna. Dopiero w najbliższy poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zaprezentować wszystkie swoje plany związane z reformą edukacji, które podobno są efektem negocjacji społecznych. Wiemy także tyle, że Anna Zalewska będzie chciała wprowadzić w życie swoje ustawy jeszcze do końca roku 2016. Na pewno likwidacja gimnazjum nie byłaby dobrym krokiem, gdyż wiele gmin wciąż spłaca długi po konieczności utworzenia gimnazjów wiele lat temu.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja