Wydarzenia edukacyjne 5 czerwca 2016 o godzinie 21:13

Coraz więcej niepublicznych szkół w Polsce

W zaskakującym wręcz tempie wzrasta liczba niepublicznych szkół w Polsce i to w całym zakresie edukacyjnym, a więc od szkół podstawowych aż po ponadgimnazjalne i techniczne. Jeszcze w 2012 roku, według danych statystycznych zaledwie jeden uczeń na 36 chodził właśnie do jednej ze szkół prywatnych. Minęły od tamtego czasu tylko 4 lata, a statystyki te drastycznie się zmieniły. Obecnie do szkół prywatnych chodzi już bowiem 1 osoba na 26. Skąd taka popularność szkół prywatnych w Polsce? Jaka czeka nas przyszłość w kwestii ogólnie placówek edukacyjnych?

Lepsze warunki życia

Polacy przede wszystkim coraz bardziej doceniają prywatne szkoły z racji tego, ze żyje nam się coraz lepiej. W naszych portfelach przybywa pieniędzy, a to oznacza, że po prostu stać nas na posłanie swojego dziecka do niepublicznej szkoły. W takich placówkach widzimy bardzo duży potencjał edukacyjny. Dobrze opłacani nauczyciele dbają o to, aby dotrzeć z wiedzą do każdego dziecka w klasie. Ba, jest to nawet dużo łatwiejsze dzięki temu, że klasy w szkołach prywatnych są dużo mniej liczne, a więc nauczycielowi o wiele łatwiej jest współpracować z każdym uczniem, który znajduje się pod jego opieką. Szkoły takie są także zazwyczaj o wiele lepiej wyposażone, oferują szereg atrakcji dla dzieci, które muszą czekać do wieczora na swoich rodziców, a już na pewno szkoła taka utrzymuje stały kontakt z rodzicami.

Sprzyja edukacyjny chaos

Nie da się oczywiście ukryć także tego, że całej tej sytuacji bardzo sprzyja edukacyjny chaos, jaki to ma miejsce obecnie w naszym kraju. Po pierwsze systematycznie spada liczba placówek publicznych, a najbardziej szkół podstawowych i to w tej grupie wiekowej mamy dzisiaj najwięcej dzieci uczących się prywatnie. Bałagan w systemie nie sprzyja także dobremu funkcjonowaniu całej szkoły. Różnego rodzaju wewnętrzne problemy szkół sprawiają, że rodzice po prostu nie chcą posyłać tam swoich pociech i wolą za ich edukację zapłacić.

Tags:

Dodaj odpowiedź

obowiązkowe

obowiązkowe

opcja